Wizyta Alberto Bomprezzi w Polsce

W weekend 10-12 czerwca 2022 r. wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL gościliśmy w Polsce Pana Alberto Bomprezzi.


A. Bomprezzi przyjechał do Polski na zaproszenie naszej Fundacji oraz Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL.

Wizytę rozpoczęliśmy od odwiedzin Muzeum Wojska Polskiego. Dzięki uprzejmości gospodarzy czekał tam na nas ponad trzy i półgodzinny specjalny program zwiedzania połączony z prezentacją, niezwykle interesujących z perspektywy bronioznawczej, egzemplarzy XVII-XVIII-wiecznych rapierów. Ekspozycja przypadła do gustu naszemu gościowi, który kilkukrotnie podkreślił, że w zakresie broni wczesnośredniowiecznej oraz bogatej kolekcji szabel, zbiory Muzeum Wojska Polskiego są zdecydowanie bogatsze niż podobne zbiory w muzeach zachodnich.

Kolejne dwa dni wizyty A. Bomprezzi upłynęły na warsztatach fechtunku rapierem według systemu La Verdadera Destreza. Szczególny nacisk został położony na prawidłową mechanikę ruchu całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem “chowania się za bronią” w każdej sytuacji. Uczestnikom zaprezentowano również różnice pomiędzy historycznym oraz współczesnym podejściem do walki rapierem i związanych z nimi sposobami wykonywania technik.

Nie zabrakło też czasu na integrację. Wieczorami oraz w przerwach uczestnicy warsztatów wymieniali się z A. Bomprezzi swoim doświadczeniem szermierczym w zakresie różnych broni białych, dyskutowali o traktach historii i innych tematach związanych z środowiskiem DESW w Polsce i na świecie.

Dodaj komentarz