Mieszkasz w Warszawie i myślisz o rozpoczęciu trenowania DESW? Doskonale – wybierz swój trening i zgłoś się na zajęcia teraz!
Oferta treningowa
Czy od zawsze marzysz o zabijaniu smoków albo może pragniesz zostać wiedźminem? Czy szczytem romantyzmu jest dla Ciebie widok pola bitwy, na którym ciała Twoich wrogów leżą niczym świeżo skoszone łany burzanu?
Z tym niestety Ci nie pomożemy. Jednak jeśli chcesz nauczyć się biegle władać bronią zgodnie z nauczaniem dawnych mistrzów to jesteś w dobrym miejscu!
Zdobyliśmy Twoje zainteresowanie?
Trwa rekrutacja uzupełniająca na sezon treningowy 2024/2025.
Nie wahaj się, wyślij zgłoszenie już dziś!
Ponieważ część z Was wysyła do nas po jakimś czasie kolejne zgłoszenie, informujemy, że w ciągu 24h odpisujemy na wszystkie, które dotarły. Jeżeli nie macie od nas odpowiedzi po drugim zgłoszeniu i nie znaleźliście jej w folderze “spam”, prosimy o kontakt przez media społecznościowe.
Treningi
Aktualny grafik
PONIŻSZY ROZKŁAD ZAJĘĆ JEST WAŻNY OD 30 WRZEŚNIA 2024 DO 29 CZERWCA 2025.
18:00 – 19:30Trening rapiera [grupa zaawansowana](pełen lub częściowy sprzęt)
19:30 – 21:00Trening długiego miecza [grupa początkująca I](strój sportowy)
21:00 – 22:00Seminarium Miecza Długiego i Sztyletu [grupy średniozaawansowane i zaawansowane](pełen lub częściowy sprzęt)
18:00 – 19:00Trening szabli[grupa początkująca](strój sportowy)
19:00 – 20:00Trening szabli[grupa zaawansowana](pełen lub częściowy sprzęt)
20:00 – 21:00Trening walki bronią drzewcową[wszystkie grupy zaawansowania](strój dowolny: sportowy, częściowy lub pełen sprzęt)
21:00 – 22:30Trening długiego miecza [grupa zaawansowana](pełen sprzęt)
17:30 – 19:00Trening długiego miecza [grupa początkująca II](strój sportowy)
19:00 – 20:30Trening długiego miecza[grupa średniozaawansowana](pełen lub częściowy sprzęt)
20:30 – 22:00Trening półmiecza [wszystkie grupy zaawansowania](strój dowolny: sportowy, częściowy, pełen sprzęt – w tym zbroja)
18:00 – 19:30Trening rapiera [grupa początkująca](strój sportowy)
19:30 – 20:30Trening miecza i puklerza [wszystkie grupy zaawansowania](strój dowolny: sportowy, częściowy lub pełen sprzęt)
20:30 – 21:30Forum [grupy średniozaawansowane i zaawansowane](pełen lub częściowy sprzęt)
17:30 – 19:00Trening korda[wszystkie grupy zaawansowania](strój dowolny: sportowy, częściowy lub pełen sprzęt)
19:00 – 20:30Trening walki mieczem i tarczą[grupa początkująca](strój sportowy)
20:30 – 22:00Trening walki mieczem i tarczą[grupa zaawansowana](pełen sprzęt)
10:00 – 12:00Trening zapasów historycznych[grupa początkująca i zaawansowana](strój sportowy)
12:00 – 13:00Trening zapasów historycznych[część dla grupy zaawansowanej](strój sportowy)
13:00 – 15:00Trening montante (co dwa tygodnie)[wszystkie grupy zaawansowania](strój dowolny: sportowy, częściowy, pełen sprzęt)
Wolna sala – wstęp z instruktorem z wyłączeniem dni, w których odbywają się warsztaty, seminaria itp.
Opis zajęć
długi miecz, grupa początkująca
Trening miecza długiego w konwencji Blossfechten (walka bez opancerzenia) według nauk niemieckiego mistrza Johannesa Liechtenauera i jego następców. Podczas rocznego kursu, trenujący opanowują podstawy poruszania się i pracy z bronią, w szczególności: postawy szermiercze, uderzenia oraz pchnięcia, elementy rozbrojeń i pięć technik mistrzowskich.
długi miecz, grupa średniozaawansowana
Trening miecza długiego w konwencji Blossfechten (walka bez opancerzenia) według nauk niemieckiego mistrza Johannesa Liechtenauera i jego następców. Podczas rocznego kursu trenujący rozwijają umiejętności nabyte podczas pierwszego roku ćwiczeń, poznając bardziej zaawansowane techniki szermiercze, a także bezpośrednio zapoznając się z naukami mistrzów zawartymi w traktatach.
długi miecz, grupa zaawansowana
Trening miecza długiego w konwencji Blossfechten (walka bez opancerzenia) według nauk niemieckiego mistrza Johannesa Liechtenauera i jego następców. W grupie zaawansowanej znacząco zostaje rozszerzony wątek Ringen am Schwert (zapasy na mieczu). Ponadto ćwiczący przenoszą umiejętności nabyte podczas wcześniejszych lat do konkretnych sytuacji i działań taktycznych, ucząc się wykorzystywać znane techniki w pełno-kontaktowej walce.
długi miecz, trening sportowy
Trening miecza długiego dla zaawansowanych, poświęcony praktycznemu wykorzystaniu technik szermierczych w wybranych sytuacjach taktycznych. Techniki pochodzą z traktatów, a sytuacje taktyczne z analizy istniejących walk. Nauczanie wsparte jest metodyką szermierki sportowej. Podczas treningów ćwiczący rozwijają umiejętności doboru właściwej techniki do sytuacji oraz odpowiednie wyczucie tempa i dystansu.
miecz i puklerz
Trening walki Mieczem i Puklerzem na podstawie traktatu Walpurgis Fechtbuch (I.33) oraz innych źródeł tradycji niemieckiej i włoskiej. Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki pozwalające na skuteczne wykorzystanie Miecza i Puklerza jako broni działających w tandemie..
miecz z tarczą, grupa początkująca
Trening wprowadzający w walkę z użyciem okrągłej dużej tarczy i miecza z okresu wczesnego średniowiecza. Podczas kursu trenujący zapoznają się z podstawowymi działaniami oraz zasadami prowadzenia broni, a także różnicami w jej użyciu względem konwencji sportowej. Zajęcia przygotowują do walki pełno-kontaktowej i koncentrują się na budowaniu podstaw.
miecz z tarczą, grupa zaawansowana
Trening dla osób dysponujących pełnym sprzętem ochronnym i posiadających podstawowe umiejętności władania mieczem i tarczą. Ćwiczący koncentrują się na walkach sparingowych oraz rozwijaniu poznanych w grupie początkującej technik. Uczą się władać również innymi rodzajami wczesnośredniowiecznej broni: toporami, saksami, bronią drzewcową, a także trenują cięcia bronią ostrą.
szabla, grupa początkująca
Trening szabli polskiej w konwencji XVI-XVII wiecznej. Podczas zajęć trenujący zapoznają się z podstawami poruszania się i pracy bronią. Poznają motorykę podstawowych cięć, zasłon oraz innych działań szermierczych, ucząc się wykorzystywać je w określonych sytuacjach taktycznych.
szabla, grupa zaawansowana
Trening szabli polskiej w konwencji XVI-XVII wiecznej. Podczas zajęć trenujący utrwalają podstawy poznane w trakcie pierwszego roku treningu oraz poznają nowe akcje ataku i obrony oraz sposoby pracy bronią, charakterystyczne dla epoki.
rapier, grupa początkująca
Trening rapiera według hiszpańskiej szkoły La Verdadera Destreza (prawdziwa sztuka). Podczas zajęć trenujący zapoznają się z podstawowymi technikami i naukami przekazywanymi przez hiszpańskich mistrzów fechtunku w XVI-XVII w.: Jerónimo Sánchez'a de Carranza, jego ucznia Luis'a Pacheco de Narváez oraz Francisco Lórenz'a de Rada. Poznają nie tylko postawy szkoły, akcje ataku i obrony, ale też bardzo istotną w tej szkole teorię.
rapier, grupa zaawansowana
Trening rapiera według hiszpańskiej szkoły La Verdadera Destreza (prawdziwa sztuka). Podczas zajęć trenujący rozwijają umiejętności zdobyte podczas wcześniejszych lat treningu, ucząc się nowych działań i zaawansowanych technik.
Montante
Trening Montante, iberyjskim mieczem dwuręcznym z XVI i XVII wieku, na podstawie zachowanych źródeł oraz zestawienie ich z materiałami ze szkoły włoskiej i niemieckiej. Zajęcia mają charakter warsztatów polegających na wspólnym interpretowaniu traktatów, zrozumieniu wzorców ruchowych oraz nauce władania bronią. Uczestnicy prócz zdobycia umiejętności szermierczych nauczą się pracować z materiałem źródłowym. Materiały źródłowe będą w języku angielskim.
kord
Trening messera (kord) w tradycji niemieckiej, w szczególności według nauk mistrza ks. Johannesa Lecküchnera. Zajęcia są połączeniem klasycznego treningu i seminarium. Uczestnicy nie tylko uczą się technik władania bronią, ale też - pod przewodnictwem prowadzącego - analizują źródła i opracowują własne interpretacje zawartych w nich działań.
walka w zbroi - techniki półmieczowe
Trening walki w zbroi z wykorzystaniem szerokiego wachlarza uzbrojenia (miecz, sztylet, włócznia, pollax) i technik według przekazu traktatów niemieckich (m.in. Von Danzig, Gladiatoria, Codex Wallerstein, Paulus Kal, Hans Talhoffer, Paulus Hector Mair) oraz włoskich (Fior di Battaglia, De Arte Gladiatoria Dimicandi, Anonimo Bolognese). Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki pozwalające na skuteczne wykorzystanie zróżnicowanego uzbrojenia (włącznie ze stosowaniem różnych jego rodzajów w obrębie pojedynczego starcia) podczas potyczek pieszych w konwencji Harnischfechten (walka w opancerzeniu). Do nauki technik zalecane jest cięższe opancerzenie.
zapasy historyczne
Trening zapasów stawia przed sobą dwa główne cele: wypracowanie ogólnej sprawności fizycznej oraz odporności na kontuzje oraz naukę podstaw techniki i taktyki zapaśniczej w historycznym klimacie. Pierwszemu celowi służyć będzie solidny rozruch skonstruowany tak, aby wzmocnić wytrzymałość, koordynację, skoczność oraz zdolność do utrzymania równowagi bądź bezpiecznego upadania. Intensywność wysiłku będzie wysoka w porównaniu z innymi treningami, ale każdy uczestnik będzie mógł robić postępy we własnym tempie. Drugi cel osiągniemy zaś zapoznając się z mieszanką bazowych technik zapaśniczych dających podstawy do bezpiecznej nauki różnych stylów historycznych, w tym późnośredniowiecznego niemieckiego Ringen oraz polskich zapasów ludowych znanych jako Biady.
Nasza sala
Wszystkie zajęcia odbywają się na sali ARMA-PL Warszawa, przy ulicy Zwrotniczej 6. Wygodny dojazd komunikacją miejską do Ronda Daszyńskiego lub Placu Zawiszy i ok. 15 minut spacerkiem. Przy budynku znajduje się również parking dla osób zmotoryzowanych.
Cennik karnetów podstawowych
Cennik karnetów dodatkowych
Cennik projektu Svinfylking
Cennik lekcji indywidualnych
Organizacje
Nasi instruktorzy
Konrad Świderek

Ze środowiskiem DESW związany od 2012 r. Instruktor prowadzący Warszawską Sekcję SDESW ARMA-PL. Instruktor sportu i badacz traktatów. Specjalizuje się w długim mieczu w konwencji Blossfechten, walce sztyletem, Harnischfechten (techniki półmieczowe) oraz rapierze według nauk szkoły La Verdadera Destreza. W nielicznych wolnych chwilach promotor i organizator wydarzeń związanych z DESW.
Paweł Adamiec

Pasjonat historii wczesnego średniowiecza zajmujący się od niemal 20 lat rekonstrukcją historyczną. Instruktor oraz badacz dawnych metod walki bronią białą m.in. sztyletem, rapierem, czy technikami półmieczowymi (Harnischfechten). Członek SDESW ARMA-PL. W szczególności w obrębie jego zainteresowań pozostaje wykorzystanie dużej tarczy w różnych epokach historycznych. W 2017 r. utworzył Projekt Svinfylking – grupę dedykowaną możliwie realistycznej rekonstrukcji walki z użyciem miecza i tarczy oraz innych broni znanych we wczesnym średniowieczu: toporów, włóczni, saksów itp. W Projekcie łączy teorię i badanie źródeł z praktyką opartą na pełno-kontaktowej walce w konwencji DESW.
Witold Zborowski

Od 2015 r. związany ze środowiskiem DESW. Instruktor, badacz oraz interpretator źródeł z zakresu wczesnośredniowiecznej walki bronią, w szczególności mieczem, toporem, oszczepem i włócznią, z wykorzystaniem dużej tarczy. Od samego początku związany z Projektem Svynfylking. Interesuje się w szczególności testowaniem teorii w praktyce, w warunkach możliwie odwzorowujących walkę w badanym okresie.
Ireneusz Nowak

Związany z DESW od 2008 r. Instruktor, badacz traktatów, sędzia na zawodach FEDER oraz organizator wydarzeń środowiskowych. Członek SDESW ARMA-PL. Interesuje się całościowym systemem Dawnych Europejskich Sztuk Walki, ze szczególnym uwzględnieniem fechtunku długim mieczem w konwencji Blossfechten, walki kordem (Messer), mieczem jednoręcznym z puklerzem oraz sztyletem. Jest również konstruktorem mieczy treningowych typu fechtschwert.
Jakub Wrzalik

Trenuje szermierkę od 2009 r., a od 2011 r. w konwencji DESW. Instruktor, badacz traktatów oraz liczny medalista na zawodach międzynarodowych i krajowych. Członek SDESW ARMA-PL. W kręgu jego zainteresowań znajduje się walka długim mieczem w konwencji Blossfechten oraz Ringen (zapasy historyczne). Jest również instruktorem Młodzieżowego Klubu Szermierki Dawnej „Szampierz”. Podczas zajęć przykłada dużą wagę do treningu ogólnorozwojowego i poprawy całości zdolności motorycznych ucznia.
Krzysztof Janus

Trenuje szermierkę historyczną od 2014 r. Instruktor, badacz traktatów oraz zawodnik na ogólnopolskich zawodach FEDER. Instruktor sportu i członek SDESW ARMA-PL. Uczestnik licznych warsztatów i szkoleń. Bada źródła z zakresu długiego miecza w konwencji Blossfechten oraz Ringen (zapasy historyczne). Jest również instruktorem Młodzieżowego Klubu Szermierki Dawnej „Szampierz”. W nauczaniu stawia na czerpanie radości z szermierki oraz stałe doskonalenie technik i charakteru.
Krzysztof Kołeczko

Związany z DESW od 2015 r. Członek SDESW ARMA-PL. Specjalizuje się w mieczu długim w konwencji Blossfechten. Instruktor w Sekcji Warszawskiej SDESW ARMA-PL. W nauczaniu kładzie szczególny nacisk na poprawność wykonywania technik traktatowych. Interesuje się w szczególności walką z minimalną liczbą ochraniaczy, mając na celu możliwie najwierniejszą rekonstrukcję technik Blossfechten, włączając w to psychologiczne aspekty walki bez opancerzenia.
Przemysław Grabowski-Górniak

Od 2007 r. związany z rekonstrukcją historyczną. Badacz okresu średniowiecza specjalizujący się w historii i kulturze Anglii w XIV i XV w. Członek grup Cannabis Dei oraz Dies Irae, przez lata biorący udział w sportowych walkach rycerskich (tzw. bohurtach) w międzynarodowych ligach IMCF (International Mediaval Combat Federation) i HMB (Historical Medieval Battles). Od 2019 r. wspiera Warszawską Sekcję SDESW ARMA-PL, angażując się w działania na rzecz odbudowy Harnischfechten, przy wykorzystaniu technik półmieczowych.
Piotr Grygiel

Od 1997 r. rekonstruktor historyczny zainteresowany okresem XV-XVII w. Ze środowiskiem DESW związany od 2011 r. Badacz traktatów i innych źródłem kultury materialnej. Specjalizuje się w długim mieczu w konwencji Blossfechten, szabli, walce sztyletem, Harnischfechten (techniki półmieczowe), broni drzewcowej oraz rapierze według nauk szkoły La Verdadera Destreza.
Maciej Borys

Rekonstruktor aktywnie zaangażowany od 20 lat w odtwórstwo epoki wczesnego średniowiecza. Ze środowiskiem DESW związany od 9 lat. Członek SDESW ARMA-PL. Specjalizuje się w walce mieczem i puklerzem/duża tarczą oraz mieczem długim. Na treningu zwraca uwagę na dobre przygotowanie kondycyjne oraz ogólnosprawnościowe. Jego zdaniem trening ma zmęczyć i dawać poczucie dobrze zainwestowanej pracy.
Franciszek Sioma

Związany z DESW od 2021. Członek SDESW ARMA-PL. Prowadzący zajęcia z Montante. Badacz traktatów ze szczególnym uwzględnieniem mieczy dwuręcznych oraz miecza długiego i korda według szkoły niemieckiej w konwencji Blossfechten. Organizator wydarzeń w warszawskiej sekcji SDESW ARMA-PL.
Aleksander Szczęsny

Trenuje szermierkę od 2006 roku, a szermierkę europejską od 2010 roku. Ściśle związany z DESW od 2018 r. Członek SDESW ARMA-PL. Badacz traktatów i instruktor walki kordem (Messer) według tradycji mistrza ks. Johannesa Lecküchnera. W nauczaniu stawia na dokładne odwzorowanie technik traktatowych.
Konrad Świderek

Ze środowiskiem DESW związany od 2012 r. Instruktor prowadzący Warszawską Sekcję SDESW ARMA-PL. Instruktor sportu i badacz traktatów. Specjalizuje się w długim mieczu w konwencji Blossfechten, walce sztyletem, Harnischfechten (techniki półmieczowe) oraz rapierze według nauk szkoły La Verdadera Destreza. W nielicznych wolnych chwilach promotor i organizator wydarzeń związanych z DESW.
Paweł Adamiec

Pasjonat historii wczesnego średniowiecza zajmujący się od niemal 20 lat rekonstrukcją historyczną. Instruktor oraz badacz dawnych metod walki bronią białą m.in. sztyletem, rapierem, czy technikami półmieczowymi (Harnischfechten). Członek SDESW ARMA-PL. W szczególności w obrębie jego zainteresowań pozostaje wykorzystanie dużej tarczy w różnych epokach historycznych. W 2017 r. utworzył Projekt Svinfylking – grupę dedykowaną możliwie realistycznej rekonstrukcji walki z użyciem miecza i tarczy oraz innych broni znanych we wczesnym średniowieczu: toporów, włóczni, saksów itp. W Projekcie łączy teorię i badanie źródeł z praktyką opartą na pełno-kontaktowej walce w konwencji DESW.
Witold Zborowski

Od 2015 r. związany ze środowiskiem DESW. Instruktor, badacz oraz interpretator źródeł z zakresu wczesnośredniowiecznej walki bronią, w szczególności mieczem, toporem, oszczepem i włócznią, z wykorzystaniem dużej tarczy. Od samego początku związany z Projektem Svynfylking. Interesuje się w szczególności testowaniem teorii w praktyce, w warunkach możliwie odwzorowujących walkę w badanym okresie.
Ireneusz Nowak

Związany z DESW od 2008 r. Instruktor, badacz traktatów, sędzia na zawodach FEDER oraz organizator wydarzeń środowiskowych. Członek SDESW ARMA-PL. Interesuje się całościowym systemem Dawnych Europejskich Sztuk Walki, ze szczególnym uwzględnieniem fechtunku długim mieczem w konwencji Blossfechten, walki kordem (Messer), mieczem jednoręcznym z puklerzem oraz sztyletem. Jest również konstruktorem mieczy treningowych typu fechtschwert.
Jakub Wrzalik

Trenuje szermierkę od 2009 r., a od 2011 r. w konwencji DESW. Instruktor, badacz traktatów oraz liczny medalista na zawodach międzynarodowych i krajowych. Członek SDESW ARMA-PL. W kręgu jego zainteresowań znajduje się walka długim mieczem w konwencji Blossfechten oraz Ringen (zapasy historyczne). Jest również instruktorem Młodzieżowego Klubu Szermierki Dawnej „Szampierz”. Podczas zajęć przykłada dużą wagę do treningu ogólnorozwojowego i poprawy całości zdolności motorycznych ucznia.
Krzysztof Janus

Trenuje szermierkę historyczną od 2014 r. Instruktor, badacz traktatów oraz zawodnik na ogólnopolskich zawodach FEDER. Instruktor sportu i członek SDESW ARMA-PL. Uczestnik licznych warsztatów i szkoleń. Bada źródła z zakresu długiego miecza w konwencji Blossfechten oraz Ringen (zapasy historyczne). Jest również instruktorem Młodzieżowego Klubu Szermierki Dawnej „Szampierz”. W nauczaniu stawia na czerpanie radości z szermierki oraz stałe doskonalenie technik i charakteru.
Krzysztof Kołeczko

Związany z DESW od 2015 r. Członek SDESW ARMA-PL. Specjalizuje się w mieczu długim w konwencji Blossfechten. Instruktor w Sekcji Warszawskiej SDESW ARMA-PL. W nauczaniu kładzie szczególny nacisk na poprawność wykonywania technik traktatowych. Interesuje się w szczególności walką z minimalną liczbą ochraniaczy, mając na celu możliwie najwierniejszą rekonstrukcję technik Blossfechten, włączając w to psychologiczne aspekty walki bez opancerzenia.
Przemysław Grabowski-Górniak

Od 2007 r. związany z rekonstrukcją historyczną. Badacz okresu średniowiecza specjalizujący się w historii i kulturze Anglii w XIV i XV w. Członek grup Cannabis Dei oraz Dies Irae, przez lata biorący udział w sportowych walkach rycerskich (tzw. bohurtach) w międzynarodowych ligach IMCF (International Mediaval Combat Federation) i HMB (Historical Medieval Battles). Od 2019 r. wspiera Warszawską Sekcję SDESW ARMA-PL, angażując się w działania na rzecz odbudowy Harnischfechten, przy wykorzystaniu technik półmieczowych.
Piotr Grygiel

Od 1997 r. rekonstruktor historyczny zainteresowany okresem XV-XVII w. Ze środowiskiem DESW związany od 2011 r. Badacz traktatów i innych źródłem kultury materialnej. Specjalizuje się w długim mieczu w konwencji Blossfechten, szabli, walce sztyletem, Harnischfechten (techniki półmieczowe), broni drzewcowej oraz rapierze według nauk szkoły La Verdadera Destreza.
Aleksander Szczęsny

Trenuje szermierkę od 2006 roku, a szermierkę europejską od 2010 roku. Ściśle związany z DESW od 2018 r. Członek SDESW ARMA-PL. Badacz traktatów i instruktor walki kordem (Messer) według tradycji mistrza ks. Johannesa Lecküchnera. W nauczaniu stawia na dokładne odwzorowanie technik traktatowych.
Masz jeszcze jakieś pytania?
Zajrzyj do naszego działu FAQ!
Dołącz do nas!
Jeśli zgłaszałaś/zgłaszałeś się na treningi, ale nie otrzymałaś/otrzymałeś od nas odpowiedzi, sprawdź proszę folder SPAM na swojej poczcie!