Z życia Fundacji
Konrad Świderek w podcaście “Tak Zagajam”
Konrad Świderek wystąpił w najnowszej części podcastu “Tak Zagajam”.
Właśnie ukazał się kolejny odcinek podcastu “Tak Zagajam”. Gościem był Konrad Świderek – założyciel i Prezes Fundacji na rzecz Historycznych Sztuk Walki, wieloletni członek i Wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki “ARMA-PL”, a także instruktor europejskiej szermierki historycznej z 7-letnim stażem.
W rozmowie z Wiktorem i Wojtkiem z “Tak Zagajam” Konrad dzielił się swoim doświadczeniem z polskiej sceny DESW. Rozmowa toczyła się wokół idei i celów działalności Fundacji, wyzwań stojących przed rekonstrukcją i nauczaniem Dawnych Europejskich Sztuk Walk, czy wpływu ewolucji uzbrojenia na kształt rodzimych sztuk walki na naszym kontynencie, a także realności filmowych walk i paru innych interesujących tematów.
Zapraszamy do odsłuchania na platformach:
Uruchomiliśmy oficjalny Fanpage Fundacji na rzecz Historycznych Sztuk Walki
Od 20 marca 2022 r. zapraszamy do obserwowania Fanpaga Fundacji na portalu społecznościowym Facebook.
Od dzisiaj zapraszamy do śledzenia Fanpaga Fundacji @FUNDACJAHSW na Facebooku.
Fanpage ma charakter informacyjny i edukacyjny oraz będzie prowadzony w języku polskim i angielskim. Będziemy publikować na nim aktualne informacje o życiu organizacji oraz interesujące treści o sposobach walki w minionych epokach.
Stworzyliśmy choreografię walki w sztuce teatralnej “Worochta”
Fundacja na rzecz Historycznych Sztuk Walki ponownie autorem choreografii walki w Uczniowskim Teatrze “Yorick”. Tym razem w spektaklu “Worochta”.
Miło nam poinformować, że 22 stycznia 2022 r. odbyła się premiera sztuki teatralnej “Worochta”. Akcja przedstawienia miała miejsce na Kresach II Rzeczpospolitej w połowie lat 30. XX w., gdzie w malowniczej huculskiej scenerii rozegrała się sensacyjna intryga. Sztukę wystawił Uczniowski Teatr “Yorick” przy Szkołach św. Tomasza z Akwinu w Józefowie.
Fundacja ponownie wsparła inicjatywę teatru przygotowując choreografię pojedynku pomiędzy polskim szlachcicem herbowym a radzieckim szpiegiem. Młodzi aktorzy trenując do spektaklu zostali przeszkoleni z podstaw fechtunku szablą według podręcznika “The Art of Defence on Foot” autorstwa Charles’a Roworth’a. Twórcą choreografii i trenerem aktorów znów był Jędrzej Jakubowski.
Pomimo epidemii sztuka została wystawiona w klasycznej formie z udziałem publiczności. Cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że na sali zabrakło miejsc 🙂 .