VIII edycja International Rapier Seminar

VIII edycja International Rapier Seminar
16-18 czerwca 2023,
OSIR Polna, ul. Polna 7A, 00-625 Warszawa

Podstawowe Informacje

International Rapier Seminar (IRS) to odbywające się od 2014 r. spotkanie instruktorów oraz pasjonatów walki rapierem z całego świata. Głównym celem jest promocja fechtunku rapierem w krajach, w których jest on wciąż stosunkowo rzadką bronią. IRS przyjmuje podejście wieloszkolne, łącząc różne tradycje rapiera w jednym wydarzeniu. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, podejść czy po prostu świetnej zabawy szermierczej. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się tradycyjne fechtshule, liczne warsztaty oraz turniej dla uczestników.

IRS 2023 logo

Harmonogram

Piątek
16:00 Powitanie i rejestracja
17:00 – 20:00 – Pozdrowienia i sparing! Spotkaj się z uczestnikiem i sparuj z nim.

Sobota
9:00 – 10:30 – Warsztaty (miejsca 1 i 2)
10:45 – 12:15 – Warsztaty (miejsce 3 i 4)
12:15 – 13:30 – Przerwa obiadowa
13:30 – 15:00 – Warsztaty (miejsca 5 i 6)
15:15 – 16:45 – Warsztaty (miejsca 7 i 8)
17:00 – 18:30 – Warsztaty (miejsca 9 i 10)
18:30 – 20:00 – Zakończenie dnia – wolny sparing
21:00 – Kolacja IRS

Niedziela
9:00 – 17:00 – Turniej
9:00 – 17:00 – Wolne miejsce sparingowe dla uczestników spoza turnieju (do potwierdzenia)
17:00 – 18:00 – Medale i pożegnanie

Instruktorzy i Warsztaty

Alberto Bomprezzi

Alberto Bomprezzi jest założycielem AEEA (Hiszpańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Szermierki Historycznej), największej organizacji w Hiszpanii zajmującej się wyłącznie badaniem i nauczaniem DESW. Prowadzi on również jako prywatny właściciel i dyrektor techniczny oddział tejże organizacji w Madrycie. Będąc pierwszym profesjonalnym nauczycielem szermierki historycznej w Hiszpanii, od 2006 roku pracuje w pełnym wymiarze ucząc i tworząc nowoczesną tradycję DESW na terenie tego kraju. Pod kątem teoretycznym i historycznym bada wszelkie źródła (przede wszystkim włoskie i niemieckie), które mogą okazać się przydatne do nauki i doskonalenia umiejętności. Wykorzystuje, bada i naucza przede wszystkim hiszpańskiej metody teoretycznej z XVI i XVII wieku opartej na geometrii – la Verdadera Destreza. Wykorzystuje ją jako narzędzie do analizy szermierki i rozwoju praktycznej metody użycia broni historycznej. Interesuje się także stylem południowym XVII wieku oraz stylem włoskim wczesnego wieku XVIII ze względu na ich powinowactwo do stylu hiszpańskiego.

Workshop: "Jak skutecznie wykorzystywać Ogólne Zasady w sparingu."

Pacheco de Narváez opracował ogólne zasady w bardzo szczególnym kontekście szermierczym – aby szermować podczas poruszania się w prawą stronę. Późniejsi autorzy, na przykład Rada, wyjaśniali i wykorzystywali zasady inaczej niż zostało to opisane przez Pacheco, prawdopodobnie dlatego, że ich praktyczne zastosowanie było trudne nawet wtedy. Podczas warsztatu zajmiemy się nowoczesną i praktyczną metodą efektywnego wykorzystania ich w kontekście obecnych realiów.

Tomasz Kraśnicki

Tomasz jest głównym trenerem i współzałożycielem Rebel Fencing – Szkoła Szermierki Klasycznej z siedzibą we Wrocławiu (Polska). Zaczął uczęszczać na treningi szermierki klasycznej w 2007 roku i szybko awansował do kadry trenerskiej w Szkole Fechtunku Aramis. W 2008 roku ukończył kurs instruktora szermierki na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prowadzony przez profesora Zbigniewa Czajowskiego i doktora Michała Morysa, uzyskując uprawnienia instruktorskie w trzech broniach sportowych. Brał udział w warsztatach, szkoleniach i seminariach m.in. doktora M. Morysa, Mike’a Westgate’a, M. Jeziorskiego oraz profesora Zbigniewa Czajkowskiego. W 2014 roku wraz z Aleksandrą Kraśnicką założył Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej. Obecnie prowadzi regularne zajęcia szermiercze dla dzieci i dorosłych w zakresie trzech rodzajów broni (rapier ze sztyletem, szpada dworska, szabla). Jedną z jego ukochanych broni jest rapier ze sztyletem oraz szpada dworska. W swojej pracy stara się łączyć historię z nowoczesnym podejściem, wykorzystując traktaty i próbując zastosować niektóre techniki historyczne (które rzeczywiście działają) wraz z nowoczesną metodologią szermierki i coachingu. Dodatkowo organizuje obozy szkoleniowe, warsztaty i seminaria. Od 2009 roku był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w Szermierce Klasycznej oraz turniejów Dawnych Europejskich Sztuk Walki (DESW) w Polsce, w tym złotego medalu na Mistrzostwach Polski DESW w 2018 roku w kategorii rapiera ze sztyletem.

Workshop: "Wyczuwając właściwe tempo"

Wybór odpowiedniego tempa do ataku lub obrony może być kłopotliwy, zwłaszcza dla początkujących. Niektórzy uczą się tego intuicyjnie podczas swojej kariery szermierczej, ale podczas tego warsztatu poprowadzę Cię przez kilka prostych ćwiczeń, aby oswoić Cię z „właściwym momentem” do prawidłowych działań rapierem i sztyletem. Rapier ze sztyletem, maska szermiercza, rękawice szermiercze, kurtka szermiercza.

Mike Prendergast

Mike Prendergast bada i uprawia historyczne europejskie sztuki walki od 1999 roku. Skupia się głównie na szermierce renesansowych Włoch, specjalizuje się w systemie rapierów Nicoletto Gigantiego (1606) i sztuce Pietro Monte (wyd. 1509), którego „Collectanea” opublikował w tłumaczeniu na język angielski. Uczy innych stylów włoskich, w tym Fiore dei Liberi oraz miecza i puklerza Manchiolino. Jako zawodnik zdobył medale w międzynarodowych turniejach w rapierach, rapierach i sztyletach, mieczach i puklerzach oraz mieczach długich. Był delegatem i zawodnikiem rapiera i sztyletu w drużynie Wielkiej Brytanii i Irlandii na zaproszonym turnieju HEMA podczas Igrzysk Europejskich w Mińsku w 2019 roku. Mike jest założycielem i głównym instruktorem Akademii Walki Historycznej (HCA), a także instruuje w SCA Dun w Mara, w Dublinie w Irlandii. Koordynuje doroczne Międzynarodowe Seminarium Rapierowe (IRS), którego był gospodarzem w 2015 roku. Swoje prace tłumaczeniowe prezentował na konferencjach akademickich i publicznych we Francji i Białorusi.

Workshop: "Rapier vs. Piraci!"

Rapier jest często uważany za uprzejmą i elegancką broń szermierki salle. Jednak w 1608 r. mistrz rapierów Nicoletto Giganti pracował jako mistrz broni Świętego Zakonu Santa Stefano, którego celem była walka z Turkami osmańskimi i piratami żeglującymi po Morzu Śródziemnym w XVI wieku. Ci przeciwnicy często walczyli ciężkimi mieczami i zbrojami i mieli zwyczaj zadawania wielu cięć. Daleko od Venetia salle! Czego zatem nauczał Giganti, czego używano na wzburzonych pokładach galer w otwartej wojnie i czego możemy się od niego nauczyć? Na tych zajęciach nauczysz się: (1) Trzy metody obrony przed cięciami, (2) Jak bronić się przed opancerzonym wrogiem ciężkim mieczem, (3) Jak bronić się cięciami przed dwiema lub trzema osobami, (4) Jak trenować i kondycjonować swoje ciało, aby skutecznie wykonywać wiele cięć. POZIOM: średniozaawansowany. Dla uczestników zaznajomionych już z podstawami szermierki rapierowej. WYMAGANIA: Maska, bezpieczny rapier sparingowy. ZALECANE: Pełny sprzęt sparingowy z rapierem, w tym wyściółka chroniąca przed przecięciami, aby umożliwić bardziej intensywny trening.

Emilia Cecylia Skirmuntt

Emilia przez ostatnie 20 lat trenowała bicie ludzi mieczami i innymi przedmiotami. W tym czasie studiowała wiele broni, systemów iw wielu różnych klubach, zaczynając w Polsce, a następnie przenosząc się do Londynu i Oksfordu. Zdobywała medale zarówno kobiet, jak i zawodów otwartych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą, walcząc długim mieczem, rapierem, rapierem i sztyletem, szablą, mieczem bocznym, mieczem bocznym i puklerzem. Została również wybrana najlepszym szermierzem technicznym By the Sword 2019. Emilia podróżowała po Europie prowadząc warsztaty i seminaria oraz była jednym z reprezentantów brytyjskiej i irlandzkiej drużyny HEMA na Igrzyskach Europejskich odbywających się w Mińsku w 2019 roku. Jest członkiem komitety organizacyjne dla Wessex League i Albion Cup, największych międzynarodowych zawodów w Wielkiej Brytanii. Zorganizowała również English Sidesword Open w Oksfordzie w 2018 roku. Obecnie jest głównym instruktorem Oksfordzkiej Kapituły The School of the Sword. Uczy włoskiego długiego miecza, sztyletu, rapiera, miecza bocznego, broni białej i tomahawka.

Warsztat: "Rapiery w ciemności"

OPIS: Znudziła Ci się walka na pojedyncze miecze lub rapier i sztylet i chcesz spróbować czegoś bardziej… niezwykłego? A może zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spacerować po ciemnym mieście z mieczem u pasa i nagle natknąć się na bandytę lub zabójcę polującego na twoje życie i złoto? Nie szukaj więcej! Podczas tych warsztatów poznamy techniki łączenia miecza i latarni oraz uzupełniające je techniki miecza i peleryny. Warsztaty byłyby otwarte zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych szermierzy. WYMAGANIA: rapier (mały miecz też się nada), maska, rękawiczki, ochraniacz klatki piersiowej, ryngraf, peleryna (jeśli nie masz peleryny to ręcznik kąpielowy/plażowy w idealnym rozmiarze i wadze!).Organizatorzy zapewnią pewną liczbę lampionów, ale jeśli możesz przynieść własne, skontaktuj się z nimi w celu uzyskania specyfikacji!.

Chris Lee-Becker

Chris jest dyrektorem i instruktorem Academia da Espada Deutschland, niemieckiego oddziału Academia da Espada pod kierownictwem Maestro Tona Pueya. Od końca 2019 roku specjalizuje się w szermierce wg La Verdadera Destreza. Trenuje również szermierkę według Ridolfo Capo Ferro da Cagli w szkole szermierczej Krifon w Edingen-Neckarhausen koło Heidelbergu pod kierunkiem Fechtmeistera Christiana Botta. Chris ukończył kurs trenerski Bawarskiego Związku Szermierczego w zakresie szermierki historycznej w 2021 roku. Pod względem sportowym brał udział w kilku turniejach i zdobył tytuł Mistrza Niemiec 2021 w dyscyplinie rapier oraz został nagrodzony „Najlepszym Szermierzem Technicznym” na Międzynarodowym Seminarium Rapierowym w Kopenhadze w 2022 roku. Od 2022 jest członkiem DDHF Kadra Narodowa w dyscyplinie Rapier.

Warsztat: "Destreza vs. Chaos"

Stosowanie Destrezy w turniejach (skupione na nieco doświadczonych i rywalizujących diestro). Na tych warsztatach zaadaptujemy koncepcje La Verdadera Destreza do konkurencyjnego środowiska. Szermierka Destreza w turniejach może się dobrze sprawdzać, jeśli weźmie się pod uwagę kontekst tego, wykonywanych działań. Przyjrzymy się zaletom i wadom, stawieniu czoła przeciwnikom, którzy robią dziwne rzeczy, znaczeniu różnych zestawów zasad i ogólnej świadomości tego, co oznacza szermierka w stylu Destreza w turniejach.

Ton Puey

Ton Puey jest dyrektorem technicznym i mistrzem broni Academia da Espada, skupionym na badaniu la Verdadera Destreza z użyciem broni z okresu największej świetności tej dyscypliny, takiej jak miecz rapier, sam lub w połączeniu ze sztyletem, puklerzem lub rodeli i broni drzewcowej oprócz pracy nad interpretacją reguł montante z XVI i XVII wieku oraz badaniem i interpretacją innych współczesnych szermierek półwyspu, zwłaszcza jedynego jak dotąd traktatu nienależącego do zachowana Verdadera Destreza, "Sztuka szermierki" Domingo Luiza Godinho. Jest także wicedyrektorem i członkiem rady redakcyjnej AGEA editora, jednego z najdłużej działających w świecie europejskich wydawców historycznych sztuk walki, specjalizującego się w edycji krytycznej traktatów pisanych na Półwyspie Iberyjskim. Oprócz swojej zwykłej pracy jako instruktor w A Coruña w Galicji, prowadził seminaria we Francji, Austrii, Włoszech, Słowenii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Cyprze, USA, Meksyku, Australii, Polsce, Rosji, Szwecja, Dania, Chiny, Portugalia i Hiszpania. W 2015 roku został uznany Mestre de Armas przez HEMA Portugal, a w 2018 roku jako pierwszy mistrz szermierki historycznej spoza Włoch przez Włoską Federację Szermierczą.

Warsztat: "Pozycje ciała w La Verdadera Destreza"

Pozycje ciała opisane przez autorów szkoły Verdadera Destreza de las Armas zmieniały się w czasie, prawdopodobnie ze względu na zmiany używanej broni i wpływy innych szkół. Na tym warsztacie przyjrzymy się niektórym z nich i ich zastosowaniom.

Martin Höppner

Martin dołączył do lokalnego klubu rekonstrukcyjnego "Berliner Rittergilde" w 2008 roku, zainspirowany ich swobodnymi i pozbawionymi choreografii walkami pokazowymi. W końcu miecze zawsze były fajne. Po około 2 latach poprowadził swoje pierwsze szkolenia i zaangażował się w projektowanie szkoleń i przywództwo aż do wyjazdu w 2022 roku. W swoich badaniach Martin naprawdę odkrył szermierkę historyczną w 2015 roku. Zainspirowany kursami klasycznej szermierki szablą i rapierem (oba na uniwersytecie sportowym w Berlinie) oraz filmami Rolanda Warzechy na temat średniowiecznej walki mieczem, skupił się następnie na mieczu i puklerzu według Walpurgii Fechtbuch i długi miecz według Fiore dei Liberi. Próbował wyciągnąć z tego lekcje dla rekonstrukcji średniowiecznej walki w zbroi. W 2017 roku Martin poszerzył swoje horyzonty o pisma bolońskich mistrzów Antonio Manciolino i Achille Marozzo, zwłaszcza po to, by zdobyć więcej danych na temat walki mieczem i tarczą. Był pod takim wrażeniem samej wielkości i liczby kombinacji broni, że od tego czasu stały się one jego głównym przedmiotem zainteresowania w szermierce historycznej. W tym samym roku Martin zainicjował współpracę między „Berliner Rittergilde” a Akademickim Centrum Sportowym Uniwersytetu w Poczdamie. Narodził się "Schildwache Potsdam", w którym od tamtej pory jest głównym instruktorem. Sport i praca naukowa ze źródłami historycznymi, to po prostu wydaje się idealnie do siebie pasować. Martin jest aktywnym szermierzem i dysponuje wszelkimi historycznymi rodzajami broni, jakie wpadnie mu w ręce. W 2020 i 21 został powołany do pierwszej kadry narodowej DDHF na miecze długie. Od 2022 roku jest częścią kadry narodowej rapierów i jest aktualnym mistrzem Niemiec. W 2023 objął współprowadzenie kadry narodowej rapierów. Jest gospodarzem kanału YouTube "Schildwache Potsdam" nazwanego na cześć klubu i tworzy cotygodniowe treści dotyczące szermierki historycznej, zwłaszcza tradycji bolońskiej. Na warsztaty i turnieje chętnie podróżuje po całym świecie, zawsze w poszukiwaniu dobrej walki lub świetnej dyskusji.

Warsztat: "Kiedy pchnięcie poniżej nie jest poniżej ciebie"

Pchnięcie pod ostrzem przeciwnika może być ryzykowne, jeśli wykonuje się je bez sprzeciwu lub bez odpowiedniego wyczucia czasu. Te warsztaty skupią się na rozwijaniu umiejętności w obu przypadkach, korzystając z manuskryptu Camillo Palladiniego z około 1600 roku. Zaczniemy od krótkiego przypomnienia, jak znaleźć i kontrolować ostrze przeciwnika, alternatywnych technik udaremniania jego wycofania się i radzenia sobie z przeciwnikami, których ostrza są utrzymywał się wysoko, oferując soczysty cel poniżej. Rękopis Palladiniego z pięknymi rysunkami wykonanymi czerwoną kredą nigdy nie został opublikowany za jego życia. W przeciwnym razie byłby to z pewnością jeden z kamieni węgielnych włoskich interpretacji rapierów. Chociaż z urodzenia był Bolończykiem, był także mistrzem fechtunku w Rzymie, kooptując idee z całego półwyspu. To sprawia, że jego dyskurs o sztuce szermierczej jest naprawdę fascynującym i praktycznym manuskryptem szermierczym. WYMAGANIA: Elastyczny rapier z końcówką, ochraniacz klatki piersiowej (tutaj zostaniesz trafiony), rękawice ochronne, maska do szermierki, zestaw do gry swobodnej opcjonalnie (zalecany).

Guy Windsor

Consulting Swordsman Dr Guy Windsor jest uznawany i szanowany zarówno jako nauczyciel, jak i pionierski badacz średniowiecznych i renesansowych sztuk walki. Swoją profesjonalną karierę w historycznych sztukach walki rozpoczął, kiedy w 2001 roku założył Szkołę Miecza w Helsinkach w Finlandii. Guy otrzymał tytuł doktora na Uniwersytecie w Edynburgu za przełomową pracę nad odtwarzaniem historycznych systemów walki. Średniowieczny sztylet, od średniowiecznego rękopisu do współczesnej praktyki, sztuka walki mieczem na poważnie, towarzysz pojedynku, towarzysz szermierza, teoria i praktyka historycznych sztuk walki, seria zeszytów ćwiczeń Rapier i podręcznik Armizare. Podróżował po całym świecie jako ceniony nauczyciel i wykładowca, a nawet stworzył grę karcianą Audatia – wprowadzając emocje historycznej walki mieczem do współczesnych graczy. Stworzył również ogromną gamę kursów online, obejmujących średniowieczną walkę rycerską, miecz i puklerz, rapier, trening zaradczy, a nawet samodzielną naukę. Teraz Guy dzieli swój czas między badaniem historycznych sztuk walki; pisanie książek i tworzenie kursów online, nauczanie studentów na całym świecie; i pracuje jako ekspert konsultingowy. Prowadzi popularny podcast o historycznych sztukach walki The Sword Guy, w którym przeprowadza wywiady z historycznymi artystami sztuk walki i ekspertami z wielu pokrewnych dyscyplin. Możesz znaleźć go i jego prace online na stronie swordschool.com.

Warsztat: "Jak trenować?"

Wszyscy wiemy, że powinniśmy ćwiczyć i świadomie doskonalić nasze umiejętności. Pytanie brzmi: Jak? Na tych zajęciach nauczysz się identyfikować konkretne obszary słabości i mocnych stron oraz wybierać obszary, nad którymi będziesz pracować. Zobaczysz wtedy, jak możemy systematycznie rozwijać ten obszar, stosując proste i powtarzalne ramy. Zasadniczo nauczysz się tworzyć środowiska szkoleniowe, w których możesz wygenerować optymalny wskaźnik niepowodzeń (i dlaczego jest to takie ważne). Zajęcia rozpoczną się od możliwości poruszenia przez uczniów wszelkich problemów, z jakimi obecnie borykają się w związku z szermierką. „Mój wypad jest za krótki” lub „Ciągle dostaję ciosy podczas regeneracji” lub „moje wycofanie się jest zbyt wolne” i tak dalej. Wykorzystamy jeden lub więcej z tych przykładów, aby ustalić metodę diagnozowania i leczenia każdego problemu z szermierką rapierową. WYMAGANIA: broń do ćwiczeń, maska. Kurtka i inny sprzęt do swobodnej gry jest przydatny, ale nie niezbędny.

Pedro Velasco

Obecnie jest dyrektorem i głównym instruktorem Sala de armas Pedro del Monte w Granadzie. Jego główne zainteresowania skupiają się na studiach nad Ars Palestrinæ – Palestrian Arts – dyscyplinami, które w ramach HEMA – Dawnych Europejskich Sztuk Walki – przedkładają praktykę walki nad sport, pracując nad całą gamą broni, które są wyartykułowane w tym samym korpusie teoretycznym. Źródła dokumentacji o nim znajdują się głównie w traktatach późnośredniowiecznych i renesansowych, a obecne badania jego osoby koncentrują się na autorach iberyjskich i włoskich. Aby zinterpretować i wprowadzić w życie koncepcje studiowane w traktatach historycznych, wykorzystuje archeologię eksperymentalną poprzez kulturę materialną, oprócz swojego doświadczenia w innych sztukach walki i sportach kontaktowych, do realizacji koncepcji biomechanicznych. Równolegle zajmuje się upowszechnianiem historii, pisząc artykuły w czasopismach poświęconych historii i sztukom walki, a także prowadząc konferencje w muzeach i innych instytucjach kulturalnych.

Warsztat: "Miecz jednoręczny według Pedro Monte - Część 1: Podstawy"

Na tych zajęciach będziemy uczyć się szermierki mieczem jednoręcznym, jak pokazał Pedro Monte w swojej pracy „Pietro Montii exercitiorum atque artis militaris collectanea in tres libros differenta”. Mówilibyśmy o mieczu pitones lub wczesnym mieczu bocznym z prostym jelcem, oba miecze z pewną prezencją i różnymi długościami ostrza, ponieważ ta różnorodność rozmiarów jest rozważana w ich tekstach. Zaczniemy od pracy nad biomechanicznymi podstawami, które wspierają tę szermierkę, oprócz wykonywania ćwiczeń technicznych z różnymi strażnikami, w sytuacjach, które ten Mistrz proponuje nam w swoich traktatach i które będziemy musieli rozwiązać na tych zajęciach. Wyjaśnimy również szereg działań, które są ujawnione w sekcji miecza dwuręcznego i które według tego Maestro mają zastosowanie, gdy miecz jest dzierżony jedną ręką. Zaleca się pewną swobodę w zakresie mechaniki ciała i posługiwania się bronią, aby jak najlepiej wykorzystać zajęcia, w każdym razie ćwiczenia można dostosować do różnych poziomów umiejętności. WYMAGANY SPRZĘT: Pitony lub miecz boczny – jeśli nie masz, możesz użyć miecza bojowego – maska, kurtka i lekkie lub średnie rękawice.

Warsztat: "Miecz jednoręczny według Pedro Monte – Część 2: Filozofie trzech tarcz"

Kontynuując dynamikę poznaną na poprzednich warsztatach, będziemy kontynuować pracę z mieczem jednoręcznym, ale w tym przypadku z trzema rodzajami tarczy. Zobaczymy mechanikę szermierki z puklerzem, rondache i adargą. Jak wyjaśnia Monte, istnieje szereg działań, które można wykonać za pomocą trzech typów tarcz, jednak komentuje on również konkretne działania, które można wykonać za pomocą każdej określonej morfologii. Podczas tego seminarium będziemy przechodzić od jednej tarczy do drugiej, wdrażając różne techniki, a także stosując koncepcje i porady zawarte w tekstach Maestro Pedro Monte. WCZEŚNIEJSZE DOŚWIADCZENIE: Uczestnictwo w pierwszych warsztatach lub posiadanie wcześniejszej wiedzy w posługiwaniu się jakąkolwiek kombinacją broni, która będzie prowadzona na tych zajęciach. WYMAGANY SPRZĘT: Pitony lub miecz boczny – jeśli nie masz, możesz użyć miecza bojowego – maska, kurtka i lekkie lub średnie rękawice. W razie potrzeby tarcze można ułatwić, organizując wydarzenie.

Dane płatności

Fundacja na rzecz Historycznych Sztuk Walki
ul. Księcia Janusza 41/43, lok. 197 | 01-452 Warszawa

BNP Paribas PLN 75 1600 1462 1885 9010 6000 0006
W tytule płatności proszę podać: IRS 2023 Imię i Nazwisko

Miejsce

International Rapier Seminar odbędzie się w Hali Sportowej OSiR Polna, przy ul. Polnej 7A, 00-625 Warszawa. Wygodny dojazd komunikacją miejską do stacji metra Politechnika i ok. 5 minut spacerkiem. Przy budynku znajduje się również parking dla osób zmotoryzowanych.