Sprzęt szermierczy do treningu
Do treningu Dawnych Europejskich Sztuk Walki potrzebne jest specjalistyczne wyposażenie. Właściwie dobrany sprzęt szermierczy pozwala na bezpieczny trening i zapewnienia ochronę przed urazami.
Każdy element wyposażenia warto przed zakupem omówić z instruktorem, a także przymierzyć i wypróbować. W tym celu można
porozmawiać z bardziej doświadczonymi członkami grupy i poprosić o taką możliwość . Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić poszczególne elementy wyposażenia – zajrzyj do przygotowanej przez nas listy wytwórców.
Co jest potrzebne do ćwiczeń?
Początkowe wyposażenie to: strój sportowy oraz buty bez obcasa z jak najcieńszą podeszwą.
nakładka na maskę
Element nakładany od zewnątrz na maskę szermierczą (nakładka) lub doczepiany do tylnej części maski szermierczej (potylica) i osłaniający tył głowy. Wytłumia uderzenia oraz chroni maskę przed przedwczesnym zużyciem.
Można kupić u większości producentów masek szermierczych lub sprzętu do DESW. Niektóre modele masek posiadają zintegrowaną nakładkę oraz osłonę potylicy.


inne akcesoria
Dodatkowe i niewymagane elementy ochronne przydatne zaawansowanym trenującym m.in. szorce, spodnie szermiercze, ochraniacze krtani, ochraniacze grzbietu, wkładki na palce itp.
Dostępne u wytwórców sprzętu do DESW lub w sklepach sportowych.


plastron/under-plastron
Fartuch z grubej skóry lub z innego sztywnego materiału zakładany na przeszywanicę/kurtkę szermierczą (underplastron najczęściej jest wykonany z tworzywa sztucznego i noszony pod przeszywanicą/kurtką szermierczą). Służy do ochrony korpusu przed pchnięciami rozkładając nacisk broni na większą powierzchnię. Konieczny w sparingach lub ćwiczeniach techniczno-taktycznych na pełnej prędkości.
Plastrony obecnie można kupić u indywidualnych wytwórców lub u producentów wyposażenia dla DESW. Underplastrony są dostępne w sklepach sportowych.



ochrona stawów: łokcie/kolana
Elementy ochronne potrzebne najpóźniej do w sparingach i treningach techniczno-taktycznych na pełnej prędkości. Ochraniacze stawów kolanowych powinny mieć doczepione tzw. „liście” służące do ochrony zewnętrznych boków kolana.
Producenci akcesoriów do DESW mają w swojej ofercie dedykowane ochraniacze na stawy. Rekomendowane są również motocyklowe lub hokejowe. „Liście” do kolan należy samodzielnie wykonać i przymocować.


rękawice szermiercze
Niezbędne do uczestnictwa w sparingach i zaawansowanych treningach techniczno-taktycznych na pełnej prędkości. Wymagany poziom ochrony zależy od broni. Do treningu długiego miecza lub korda konieczne będą jak najmocniejsze rękawice szermiercze dostępne na rynku. Z kolei na przykład do treningu rapiera wystarczą wzmacniane rękawice skórzane.
Aktualnie największą ochronę rąk zapewniają ciężkie rękawice z tworzyw sztucznych. Ich wadą jest duży rozmiar oraz nieporęczność. Innym wyborem są rękawice wykonywane z elastyczniejszych materiałów. W ofercie jest kilka modeli o różnej konstrukcji. Oferują większą mobilność i poręczność niż te wykonane z tworzyw sztucznych, ale za to mniejszą ochronę.



przeszywanica/kurtka szermiercza
Kilkuwarstwowa kurtka osłabiająca siłę otrzymywanych uderzeń. Konieczne dla osób zaczynających sparingi lub wykonujących zaawansowane treningi techniczno-taktyczne na pełnej prędkości.
Poszczególne modele różnią się poziomem wytłumienia oraz możliwością dołączenia dodatkowych ochraniaczy lub wkładek tłumiących. Osoby związane z SDESW ARMA-PL powinny kupować przeszywanice/kurtki szermiercze w kolorze czerwonym.

czepek wytłumiający
Rekomendowany dla osób trenujących cięższą bronią (np. długim mieczem). W wypadku lżejszych broni (np. rapier) dodatkowe wytłumienie nie jest konieczne.
Aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem są czepki do rugby dostępne w sklepach sportowych.

maska szermiercza
Maska szermiercza jest niezbędna do uczestnictwa w zajęciach innych niż nauka poruszania i rozumienie dystansu. Warto wybrać maskę o nieco większym rozmiarze. Oprócz głowy powinien zmieścić się w niej także czepek wytłumiający. Twarz nie powinna dotykać kraty maski. W takiej sytuacji maska jest źle dopasowana i nie będzie oferować należytej ochrony przed uderzeniami.
Rekomendowane są maski przeznaczone do DESW, ale można używać też dedykowanych do szermierki sportowej. Maska musi posiadać odporności na przebicie co najmniej klasy 350N. Osoby, które rozważają długotrwały trening (w tym startowanie w turniejach) powinny się zaopatrzyć od razu w maskę o klasie 1600N atestowaną przez FIA. Do kupienia bezpośrednio u producentów lub w sklepach sportowych.

rękawiczki ochronne
Chronią dłonie przed otarciami i broń przed nadmiernym zapoceniem rękojeści. Zalecane gdy zajęcia zaczynają odbywać się z wykorzystaniem symulatorów broni.
Do nabycia w marketach budowlanych, sklepach z militariami, sklepach żeglarskich, sklepach z artykułami rekonstrukcyjnymi itp.

suspensor
Element ochrony krocza. Dla mężczyzn to pierwszy wymagany zakup :). Wskazany jest również dla kobiet (są dedykowane wersje żeńskie).
Do treningu wystarczy zwykły dostępny w sklepach sportowych. Nie zaszkodzi jednak zakupić mocniejszego z rozbudowaną ochroną podbrzusza.

