Wydarzenia

Bieżące wydarzenia

Minione wydarzenia

2024
IV edycja "Lata z DESW"

lipiec - sierpień 2024 r.

"Lato z DESW" to cykl jednodniowych warsztatów z Dawnych Europejskich Sztuk Walki przeznaczony dla osób chcących poznać techniki walki średniowiecza i renesansu. W IV edycji w 2024 r. odbyły się warsztaty z miecza długiego w konwencji blossfechten, korda (messera), szabli polskiej, rapiera w szkole La Verdadera Destreza, broni drzewcowej oraz wczesnośredniowiecznej walki mieczem i tarczą.

Fechtschule na Zamku Biskupów Warmińskich w Lizbarku Warmińskim

20 kwietnia 2024 r.

Z okazji uroczystego zakończeniu projektu "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce" na zaproszenie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zorganizowaliśmy Fechtschule na Zamku Biskupów Warmińskich w Lizbarku Warmińskim. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele klubów szermierczych z całej Polski: Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki "ARMA-PL", Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki "Fechtschule Gdańsk", Projektu Svinfylking oraz Schola Gladiatoria Heilsbergensis. W zabytkowej scenerii dziedzińca Zamku Biskupów Warmińskich toczono walki na miecze długie, miecze z tarczą, szable oraz włócznie.

II edycja T-Infinity

23 marca 2024 r.

T-Infinity to pionierskie wydarzenie, którego główną ideą jest umożliwienie szermierzom konfrontacji w różnych konwencjach Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Organizatorzy T-Infinity nie boją się podejmować odważnych i eksperymentalnych decyzji w sprawie rodzaju broni oraz form walki, wytyczając tym samym nowe szlaki w DESW. W drugiej edycji odbył się: turniej Harnishfechten w konwencji pojedynku sądowego, turniej Miecza i Tarczy w tradycji Hólmgang’u, turniej Women Unlimited – dedykowany wyłącznie kobietom, turniej rapiera. turniej szabli, II edycja First Tournament – pierwszego turnieju dla początkujących w Polsce oraz turniej korda w konwencji asymetrycznej: "Stać, to jest napad rabunkowy". Szczegółowe informacje o wynikach II edycji znajdują się na fanpagu wydarzenia.

III edycja "First Tournament"

23 marca 2024 r.

“First Tournament” to turniej Dawnych Europejskich Sztuk Walki dla osób zdobywających pierwsze szermiercze szlify na ubitej ziemi. Główną ideą jest danie pola do walki szermierzom, którzy jeszcze nie zdążyli połamać swoich pierwszych federów. Impreza dedykowana jest osobom trenującym DESW lub pokrewne sporty walki bronią nie dłużej niż trzy lata. Szczegółowe informacje o wynikach II edycji znajdują się tutaj.

III edycja turnieju Miecza i Tarczy w tradycji hólmgang’u

23 marca 2024 r.

“Hólmgang” historycznie był legalną metodą rozstrzygania sporów sądowych przez wczesnośredniowiecznych Skandynawów. Nie stawienie się na pojedynku okrywało hańbą i niesławą. Przysięgi takiej osoby były nic nie warte, a podczas wyborów głos takiej osoby nie był brany pod uwagę. Oprócz stawienia się na pojedynku trzeba było walczyć i nie ustępować pola. Zmagania toczyły się na skórze bawolej lub dużym płaszczu (w uproszczeniu kwadracie o wymiarach 3x3 metry). Wystąpienie z tego obszaru choćby jedną stopą kończyło pojedynek przegraną. Szczegółowe informacje o wynikach III edycji znajdują się tutaj.

2023
III edycja "Lata z DESW"

lipiec - sierpień 2023 r.

"Lato z DESW" to cykl jednodniowych warsztatów z Dawnych Europejskich Sztuk Walki przeznaczony dla osób chcących poznać techniki walki średniowiecza i renesansu. W III edycji w 2023 r. odbyły się warsztaty z miecza długiego w konwencji blossfechten, korda (messera), szabli polskiej, rapiera w szkole La Verdadera Destreza oraz wczesnośredniowiecznej walki mieczem i tarczą.

VIII edycja International Rapier Seminar

16-18 czerwca 2023 r.

International Rapier Seminar (IRS) to odbywające się od 2014 r. spotkanie instruktorów oraz pasjonatów walki rapierem z całego świata. Głównym celem jest promocja fechtunku rapierem w krajach, w których jest on wciąż stosunkowo rzadką bronią. IRS przyjmuje podejście wieloszkolne, łącząc różne tradycje rapiera w jednym wydarzeniu. To świetna okazja do wymiany doświadczeń, podejść czy po prostu świetnej zabawy szermierczej. Podczas tegorocznej edycji odbyło się tradycyjne fechtshule, liczne warsztaty oraz turniej dla uczestników. Więcej na fanpagu wydarzenia oraz na stronie rekrutacyjnej.

I edycja T-Infinity

13 maj 2023 r.

T-Infinity to pionierskie wydarzenie, którego główną ideą jest umożliwienie szermierzom konfrontacji w różnych konwencjach Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Organizatorzy T-Infinity nie boją się podejmować odważnych i eksperymentalnych decyzji w sprawie rodzaju broni oraz form walki, wytyczając tym samym nowe szlaki w DESW. W pierwszej edycji odbył się: turniej Harnishfechten w konwencji pojedynku sądowego, turniej Miecza i Tarczy w tradycji Hólmgang’u, turniej Women Unlimited – dedykowany wyłącznie kobietom oraz II edycja First Tournament – pierwszego turnieju dla początkujących w Polsce. Szczegółowe informacje o wynikach II edycji znajdują się na fanpagu wydarzenia.

II edycja "First Tournament"

13 maja 2023 r.

“First Tournament” to turniej Dawnych Europejskich Sztuk Walki dla osób zdobywających pierwsze szermiercze szlify na ubitej ziemi. Główną ideą jest danie pola do walki szermierzom, którzy jeszcze nie zdążyli połamać swoich pierwszych federów. Impreza dedykowana jest osobom trenującym DESW lub pokrewne sporty walki bronią nie dłużej niż trzy lata. Szczegółowe informacje o wynikach II edycji znajdują się tutaj.

II edycja turnieju Miecza i Tarczy w tradycji hólmgang’u

13 maja 2023 r.

“Hólmgang” historycznie był legalną metodą rozstrzygania sporów sądowych przez wczesnośredniowiecznych Skandynawów. Nie stawienie się na pojedynku okrywało hańbą i niesławą. Przysięgi takiej osoby były nic nie warte, a podczas wyborów głos takiej osoby nie był brany pod uwagę. Oprócz stawienia się na pojedynku trzeba było walczyć i nie ustępować pola. Zmagania toczyły się na skórze bawolej lub dużym płaszczu (w uproszczeniu kwadracie o wymiarach 3x3 metry). Wystąpienie z tego obszaru choćby jedną stopą kończyło pojedynek przegraną. Szczegółowe informacje o wynikach II edycji znajdują się tutaj.

2022
I edycja turnieju Miecza i Tarczy w tradycji hólmgang’u

24 września 2022 r.

“Hólmgang” historycznie był legalną metodą rozstrzygania sporów sądowych przez wczesnośredniowiecznych Skandynawów. Nie stawienie się na pojedynku okrywało hańbą i niesławą. Przysięgi takiej osoby były nic nie warte, a podczas wyborów głos takiej osoby nie był brany pod uwagę. Oprócz stawienia się na pojedynku trzeba było walczyć i nie ustępować pola. Zmagania toczyły się na skórze bawolej lub dużym płaszczu (w uproszczeniu kwadracie o wymiarach 3x3 metry). Wystąpienie z tego obszaru choćby jedną stopą kończyło pojedynek przegraną. Szczegółowe informacje o wynikach I edycji znajdują się tutaj.

II edycja "Lata z DESW"

lipiec - sierpień 2022 r.

"Lato z DESW" to cykl jednodniowych warsztatów z Dawnych Europejskich Sztuk Walki przeznaczony dla osób chcących poznać techniki walki średniowiecza i renesansu. W II edycji w 2022 r. zorganizowaliśmy warsztaty z miecza długiego w konwencji blossfechten, szabli polskiej, rapiera w szkole La Verdadera Destreza oraz wczesnośredniowiecznej walki mieczem i tarczą.

I edycja "First Tournament"

25 czerwca 2022 r.

“First Tournament” to turniej Dawnych Europejskich Sztuk Walki dla osób zdobywających pierwsze szermiercze szlify na ubitej ziemi. Główną ideą jest danie pola do walki szermierzom, którzy jeszcze nie zdążyli połamać swoich pierwszych federów. Impreza dedykowana jest osobom trenującym DESW lub pokrewne sporty walki bronią nie dłużej niż trzy lata. Szczegółowe informacje o wynikach I edycji znajdują się tutaj.

I edycja warsztatów La Verdadera Destreza z Alberto Bomprezzi.

11-12 czerwca 2022 r.

Podczas dwóch dni nauki, trenujący zapoznali się z mechaniką ruchu w tym systemie, rozpoczynając od technik poruszania, a kończąc na zaawansowanych technikach ataku i obrony. W części teoretycznej uczestnicy dowiedzieli się o różnicach pomiędzy "starym" oraz "współczesnym" podejściu do walki w tym systemie, tle historycznym tamtego okresu, a także sposobach interpretacji traktatów należących do tej szkoły.

2021
I edycja kursu "Jak walczyli prawdziwi rycerze"

6 lipca 2021 r. - 28 września 2021 r.

Kurs prowadzony był w oparciu o XV-wieczne traktaty szermiercze opisujące techniki półmieczowe. Szczególną uwagę poświęcono dziełom należącym do tzw. Grupy Gladiatoria oraz naukom zawartym w Starhemberg Fechtbuch (tzw. Codex Danzing 44.A.8). W trakcie zajęć uczestnicy przećwiczyli postawy, podstawowe akcje ataku i obrony oraz zaawansowane techniki, w tym obalenia. Nie zabrakło również teorii, pracy własnej w zakresie interpretacji źródeł oraz pola do dyskusji i wymiany doświadczeń.

I edycja "Lata z DESW"

lipiec - sierpień 2021 r.

"Lato z DESW" to cykl jednodniowych warsztatów z Dawnych Europejskich Sztuk Walki przeznaczony dla osób chcących poznać techniki walki średniowiecza i renesansu. W I edycji w 2021 r. zorganizowaliśmy warsztaty z miecza długiego w konwencji blossfechten, szabli polskiej, sztyletu oraz wczesnośredniowiecznej walki mieczem i tarczą.